Letos uplyne 120 let od otevření tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, vůbec nejstarší úzkokolejky v bývalém Československu.

Zároveň na letošní rok připadá ve skutečnosti 130. výročí napojení Jindřichova Hradce na normálně rozchodnou železniční síť.


9. září 2017

9.00 – 16.00 hodin

V prostoru mezi oběma jindřichohradeckými železničními nádražími bude tento den připraven pestrý kulturní program – divadelní, folklorní taneční a hudebních vystoupení. Na své si přijdou ale pochopitelně zejména příznivci vlaků. Zvláštní retro rychlíky sem dorazí mezi desátou a jedenáctou hodinou z Českých Budějovic (Ostravan), Jihlavy (ES 499.1001 + T 478.1001) i Prahy (Stříbrný šíp). jhmd2

Z Jindřichova Hradce bude naopak vypraven protokolární parní vlak do Nové Bystřice s dobovou hudbou a kostýmovanými účinkujícími. Historické soupravy vyvezou cestující po úzkokolejce také do Lovětína a Blažejova. Na nádraží v J. Hradci si návštěvníci prohlédnou speciální vozidla SŽDC, měřící vůz AŽD; svezou se po zahradní železnici na miniaturách úzkokolejného vlaku nebo na původních šlapacích drezínách; prohlédnou si modelové kolejiště.

Součástí programu budou také komentované prohlídky pracovišť železniční stanice a ukázky moderní techniky Armády ČR, Hasičského záchranného sboru a práce Českého červeného kříže.

Pro děti jsou připravené doplňkové atrakce a soutěže, jako skákací hrady, výtvarná dílna a Elfíkovy hry).

 

Vstup je všude zdarma.


www.jhmd.cz