Muzeum v Reingers představuje historii a kulturu Němců žijících původně v okolí Nové Bystřice, po druhé světové válce pak vyhnaných nebo odsunutých do Rakouska a Německa. Podobně jako naučná Stezka 20. století nabízí muzeum k prohlédnutí velké množství fotografií a dobových dokumentů.

Raritou muzea je počítačová vizualizace – virtuální procházka Romavou, osadou, která se nacházela několik kilometrů od Nové Bystřice. Vesnici dlouho před válkou a ve válce obývali němečtí obyvatelé, po jejich vyhnání se krátkodobě nastěhovali Češi. I ti však nakonec byli vystěhováni. Romava se totiž v období komunismu ocitla v přísně střeženém hraničním pásmu a byla počátkem 50. let 20. století z bezpečnostních důvodů srovnána se zemí.

Muzeum je možno navštívit celoročně. Klíč od muzea si vyzvedněte na obecním úřadě v Reingers (pouze v pracovní době úřadu) nebo v hostinci Uitz či na “infopointu” volnočasového centra.

Doporučujeme navštívit také Stezku 20. století. Audioprůvodce k ní si můžete vyzvednout rovněž na obecním úřadě či na “infopointu” volnočasového centra.

Muzeum vysídlení Němců

Reingers, Heimatstube Reingers

telefon: +43 2863 8208

e-mail: gemeinde@reingers.at

www.reingers.at