Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park s atmosférou severoamerické divočiny vás provede tajuplnou přírodou plnou jezer, rozlehlých lesů a skalnatých útvarů. Park s rozlohou 283 km² a nejvyšší horou Vysoký kámen (738 m. n. m.) se nachází v Jižních Čechách u státní hranice s Rakouskem na pomezí Čech, Moravy a Rakouska.

Česká Kanada je původně propagační název pro oblast Jindřichohradecka. Jeho autorem byl v druhé polovině 20. let 20. století jindřichohradecký rodák Jaroslav Arnošt Trpák, pražský novinář, esejista a propagátor aktivního života v přírodě.

Rozlehlou romantickou krajinu rybníků a lesů popsal J. A. Trpák v roce 1928 takto:

„přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy. A kamkoliv pohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky, lesnaté kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách.“

 

Dnešní přírodní park Česká Kanada leží na východě Jihočeského kraje na česko-moravsko-rakouském pomezí, zhruba mezi městečky Nová Bystřice, Slavonice a Kunžak. Nachází se v jihovýchodní části okresu Jindřichův Hradec. Právě pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny a rozsáhlé lesní komplexy, i pro poněkud sychravější podnebný ráz, je tato oblast nazývána Českou Kanadou.

Návštěvníci zde najdou velké množství turistických i cyklistických tras a kulturních památek, kde srdce historie bije na hradě Landštejn. Česká Kanada nabízí celoroční využití, v zimě je to i běžecké a sjezdové lyžování. 

 

 

Turistické mapy:

KČT (1:50 000), č. 78 Česká Kanada a Slavonicko

Shocart (1:50 000), č. 45 Jindřichohradecko, Česká Kanada

 

Cykloturistické mapy:

KČT (1:100 000), č. 20,Jindřichohradecko

Shocart (1:60 000), č. 163, Jindřichohradecko, Česká Kanada

 

Okresní úřad v Jindřichově Hradci vydal 1.7.1994 vyhlášku o zřízení přírodního parku “Česká Kanada”.

O 10 let později vydal Jihočeský kraj nařízení č. 1/2004 ze dne 6.4.2004 o přírodní parku Česká Kanada s ohledem na přenesení kompetencí krajům o zřízení přírodních parků z důvodu zrušení okresních úřadů.